Bármilyen autó, motor, munkagép, stb. esetében ki kell tölteni egy gépjármű adásvételi szerződést, amely rögzíti a tulajdonos váltás főbb körülményeit, az eladó és a vevő, valamint az eladásra kerülő jármű adatait. Adásvételi szerződés nélkül Magyarországon nem lehet gépjármű tulajdont átruházni, és ezt az iratot az okmányiroda is kérni fogja, amikor a nevünkre íratjuk a szerzeményünket. Az alábbiakban azt részletezzük, hogy mit kell tartalmaznia egy gépjármű adásvételi szerződésnek, milyen kötelező tartalmi elemei vannak és hogy honnan lehet ilyen iratot szerezni.
Teendők gépjármű vásárlás előtt
Ha már autóvásárlásra adjuk a fejünket, akkor érdemes körültekintően eljárni. Lehet, hogy a vásárlás során megspórolt pár tízezer forint sok százezres költséget fog jelenteni később, így bár a megfelelő használt autó megtalálása időigényes és költséges lehet, a megfelelő óvintézkedések megtételével elkerülhető sok jövőbeni bosszúság
Elsőként ha már kiválasztottuk, hogy melyik autó tetszik, akkor fel kell hívni az eladót és már telefonban megkérdezni a legfontosabbakat, ami a hirdetésből nem biztos, hogy kiderül:
- Van bármilyen látható sérülése az autónak akár kívül akár belül?
- Volt törve az autó korábban? Ha igen, melyik részén?
- A hirdető egyben a tulajdonos is?
- Megvan az autó minden szükséges dokumentuma ami az átíráshoz és a forgalomban való közlekedéshez kell? (Törzskönyv, forgalmi engedély)
- Ha külföldről behozott az autó, akkor ki az eladó?
- Ha nem látszik a hirdetésben, akkor mi az autó rendszáma és alvázszáma?
A hirdetésben szereplő adatokat ellenőrizni lehet a gépjármű előélet lekérdezési módszerek segítségével, amiről írtunk itt és itt is. Ehhez szükségük lesz az autó rendszámára és alvázszámára, ezeket tudjuk meg ha a hirdetésből nem derül ki.
Az autóvásárlás előtt nem szabad kihagyni az autó szemrevételezését sem. Ekkor derülhet ki, hogy az autó állapota megfelel-e az eladó által leírtaknak, elmondottaknak. Ha nem értünk a kocsikhoz, akkor célszerű egy tapasztalt szakember tanácsát is kikérni, aki helyben át tudja vizsgálni az autót és felhívhatja a figyelmünket az esetleges problémákra. Egy ilyen átvizsgálása 20-40 ezer forint között mozoghat, ugyanakkor megvédhet minket egy rommá tört roncs megvételétől. Erről is írtunk már itt.
Ha megvan a megfelelő autó ami elég jó a szakértő szerint is és tetszik, megfelel az elvárásainknak, akkor jöhet az autó megvásárlása a gépjármű adásvételi szerződés kitöltésével.
Gépjármű adásvételi szerződés kötelező tartalmi elemei
Gépjármű adásvétel létrejöhet természetes személyek és jogi személyek (cégek) között is tetszőlege kombinációban. Lehet az eladó magánszemély és a vevő is. De lehet az eladó cég és a vevő magánszemély, de cégtől céghez is kerülhet az autó. Ahogy magánszemély is eladhat autót egy jogi személynek. A lényeg, hogy egy gépjármű adásvételi szerződésben az eladó és a vevő adatai legyenek rögzítve.
Amiket kötelező megadni a szerződésben természetes személyek esetén legyen az eladó vagy vevő fél:
- Név
- Születési hely
- Születési idő
- Anyja neve
- Személyazonosító okmány típusa és száma
- Lakcím
- Állampolgárság
Jogi személy esetében ezzel szemben a következő adatokat kell megadni, mivel a születési és anyai adatok nem értelmezhetők, viszont egy szervezetet is tudni kell egyértelműen azonosítani.
- Szervezet neve
- Székhely címe
- Cégjegyzék szám vagy nyilvántartási szám
- Szervezetet képviselő személy neve
Fontos, hogy a gépjármű adásvételi szerződés kitöltése során győződjünk meg róla, hogy a velünk szemben álló vevő a cég hivatalos kiépviselője. Ezt egy 30 napnál nem régebbi hiteles cégkivonattal és egy aláírási címpéldánnyal tudja igazolni. Ezeket a dokumentumokat is meg kell kapnia a feleknek az adásvétel során. Amennyiben az eljáró fél nem az adott szervezet képviselője, akkor szüksége lesz egy meghatalmazásra a szervezet képviseletére jogosult személytől vagy személyektől.
Az eladói és vevői adatokon kívül rögzíteni kell az eladásra kerülő gépjármű adatait is úgy, mint
- Rendszám
- Alvázszám
- Gyártmány
- Motorszám
- Típus
- Gyártás éve
- Forgalmi engedély száma
- Törzskönyv száma
Jelölnünk kell azt is, hogy a gépjármű átruházása adásvétellel valósul meg vagy ingyenesen például ajándékozással. Ez azért fontos, mert az ajándékozás után még egy extra adót is kell fizetni.
Ezek után az adásvétel körülményeit kell rögzíteni úgy, hogy egyértelmű legyen a gépjármű és a dokumentumok átadásának időpontja is nem csak napra, de órára és percre pontosan is. Ha a gépjármű adásvételének napján valamilyen fizetési kötelezettség keletkezik, pl gyorshajtási bírság vagy autópálya használata matrica nélkül, akkor az nagy valószínűséggel az eladóhoz fog még kerülni, aki csak úgy reklamálhat hatásosan, ha bizonyítani tudja, hogy a vétség pillanatában már nem volt a birtokában a gépjármű.
Ezért a gépjármű adásvételi szerződésben még a következőket kell rögzíteni:
- Vételár számmal és szöveggel is kiírva
- Okmányok átadásának időpontja
- A gépjármű átadásának időpontja
- Gépjármű átadásakor a kilométer számláló állása
- Tulajdonjog változás hatályba lépésének napja
A gépjármű adásvételi szerződésben mindkét félnek nyilatkoznia kell, hogy az adásvétel tényéről a törvényi kötelezettségeiknek eleget tesznek, magyarán a megadott határidőn belül mindketten bejelentik az adásvétel tényét az illetékes okmányirodában.
Emellett a gépjármű adásvételi szerződésen fel kell tüntetni minden olyan tényt és körülményt, amely mind az adásvétel során, mind pedig azt követően fontos lehet. Ilyen például ha a vevő úgy vásárolja meg a gépjárművet, hogy annak ismert hibája van amiről meggyőződött és azt elfogadta. Ugyanígy rögzíteni kell, ha az autónak bármilyen dokumentuma hiányzik, megsérült vagy lejárt. Ezek egy későbbi vitás helyzet rendezésében kulcsfontosságúak lehetnek. Még jobb, ha az adásvétel idején képek is készülnek az autóról, így egy külsérelemről eldönthető, hogy az már fennállt az eladáskor is vagy sem.
A gépjármű adásvételi szerződést az eladó és a vevő félnek is alá kell írnia két tanúval egyetemben, akik igazolhatják később, hogy a szerződés létrejötte valóban úgy valósult meg, ahogyan azt a szerződésben rögzítették.
Egyedi szerződést nem kell és nem is célszerű írni. Ehelyett rengeteg sablon található az interneten, elég közülük egyet választani. A vevőnek és az eladónak is 2-2 példány kell majd. Egy lesz a sajátjuk, a másik a hivatalos bejelentéshez kell majd.
A fentiek betartásával nem lesz gond az átírásnál sem és probléma nélkül jogszerűen átkerülhet a vevő nevére a gépjármű.